Sony Xperia 1
Sony Xperia 1

Sony yeni cihazlarını, Barselona’da devam eden MWC 2019 etkinliğinde tanıtmaya başladı. Uzun süredir isim konusunda tartışmaları süren, XZ4 olarak beklediğimiz yeni amiral gemisi Sony Xperia 1 tanıtıldı!

Beklenen amiral gemisi Sony Xperia 1 tanıtıldı!

XZ4 olarak tanıtılması beklenen cihaz Xperia 1 olarak karşımıza çıktı. Şirket yetkilileri lansmanda, birinci odağının kullanıcılar olduğunu ve daima kullanıcılara göre şekilleneceğini özellikle vurguladı.

Xperia 1, 21: 9 en boy oranı ile sinematik ekran olarak adlandırılan, uzun fakat yanlardan basık bir ekran ile karşımıza çıktı. 6.5 inç1644×3840 piksel 4Kçözünürlüğe sahip OLED ekranı, mobil kullanıcıların sinema deneyimini artırmak amacıyla tasarlanmış.

Netflix gibi platformları kullanan kullanıcılar, istedikleri dizileri veya filmleri rahatlıkla izleyebilmeleri amaçlanmış. Dolby Atmos ses sistemi ile de sinema deneyimini en üst düzeye çıkarmak amaçlanmış.

Bu noktada şirket, multimedya tüketiminin Sony’nin yeni cihazları için en çok dikkat ettiği noktalardan biri olduğunu vurguladı.

Cihazın öne çıkan bir diğer özelliği iste Split-screen yada multi-tasking olarak adlandırabileceğimiz bir ekran üzerinde farklı iki çalışma alanı kullanabilmeniz.

Bu da maillerinizi cevaplarken video izleyebilmenizi veya mesaj yazarken sosyal medyadaki postlara bakabilmenizi sağlamak gibi birçok farklı konuda kullanılabilen bir özellik olarak dikkat çekti. Sony burada iki ekrana ihtiyaç olmadığını aynı işlemlerin tek ekranda yapılabileceğini vurguladı.

Donanımsal özelliklere ayrıntılı bakacak olursak, cihaz üçlü kamera kurulumu ile karşımıza çıkıyor. Bu kameralardan ilki f/1.6 diyafram aralığına sahip 12 Megapiksel bir sensör barındırıyor.

Diğeri f/2.4 diyafram aralığına sahip yine 12 Megapiksel bir sensör ile telefotoözelliği ile karşımıza çıktı. Sonuncusu ise, 12 Megapiksel ultra geniş açılı bir sensör ile karşımıza çıkacak. Ön kamera ise 8 Megapiksel ve f/2.0 diyafram aralığına sahip.

İşlemci tarafında, Qualcomm‘un Snapdragon 855 işlemcisi ile donatılmış. 6GB RAM ve 64 GB veya 128 GB depolama alanı sunuyor. Bununla birlikte microSD desteği ile artırılabilir hafızaya sahip.

Son olarak 3300 mAh batarya ve USB C girişi destekleyen bir cihaz olarak sunuldu.