Google Piksel Kullanıcıları
Google Piksel Kullanıcıları

Pixel kullanıcıları için bazı iyi haberler var. Bir rapora göre, Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 ve Pixel 3 XL kullanıcıları bu ayın sonuna kadar Vodafone ve Airtel VoLTE desteği alacaklar. Google destek yöneticisi, Google’ın 2019’un sonuna kadar tüm Pixel telefonlarda VoLTE desteği sağlayacak bir yazılım güncellemesi yapacağını doğruladı.

Google Pixel Telefonları Şubat Sonuna Kadar VoLTE Desteği Alacak
Her ne kadar Google destek yöneticisinin bir güvencesi inanılır gibi görünse de, Google’ın zaman çizelgesine bağlı kalmasını umuyoruz. Ekim ayında OEM’in Hindistan’daki Vodafone için VoLTE desteğini Pixel ünitelerinde destekleyeceğini biliyorduk , ancak bu beklenenden daha uzun sürdü.

Özellikle, 2016 yılında piyasaya sürülen ilk nesil Piksel, Hindistan’da Jio için VoLTE’yi desteklemiyordu. Ancak Google, Pixel ve Pixel XL’de Jio VoLTE’yı etkinleştirmek için bir güncelleme yaptı. Pixel 2 ve Pixel 2 XL’e gelince , Jio VoLTE’yi kutudan çıkardılar , ancak Airtel ve Vodafone gibi diğer telkolar için destek yoktu. Şirket Hindistan’da hem Airtel hem de Vodafone’u destekleyecek bir güncelleme yapamayacağından, gelecekteki güncellemenin her ikisine de izin vermesini bekliyoruz.

Meseleyi daha fazla araştırmak ve Pixel telefonların VoLTE desteğini etkinleştirmek için neden bir güncellemeye ihtiyaç duyduklarını, peki, LTE üzerinden Ses (VoLTE) Devre Anahtarlamalı Geri Dönüş (CSFB) yerine arama yapmak için LTE kullanan IP tabanlı bir teknolojidir. Teknoloji, çoğu pazarda popüler hale geldi ve Hindistan’da, Jio, tüm kullanıcılar için tercih edilmesini sağladı. VoLTE’yi yazılım güncellemesi yoluyla etkinleştirmek, 4G destekleyen el cihazlarının OEM’lerine bağlıdır. Ve bu durumda, Google’ın Piksel dizisinde Vodafone ve Airtel VoLTE desteği için yapması gerekiyor.

Google, Piksel ve Piksel XL’deki Sorunların Ev Sahipliğini Gideriyor
Geçen yıl, Android 8.1 Oreo güncellemesini aldıktan sonra Google’ın Pixel ve Pixel XL akıllı telefonunda kendine özgü bir sorun bildirildi. Birçok Pixel ve Pixel XL kullanıcısı için devam eden sorun, gelen bir arama geldiğinde telefonun hemen çalmamasıyla ilgiliydi. Sadece zil sesinin zamanlamasıyla ilgili sorun değil, ilk nesil Pixel telefonların da bildirimle ilgili bir sorunla karşılaştıkları, yani uygulama bildirimleri için ses oluşturmadıkları bildirildi.

Son sayı izleyici güncellemesinde, Google’daki geliştirme ekibinin sorunu çözdüğü ve gelecekteki bir yapıya erişebileceği belirtildi. Ancak, düzeltmenin etkilenen birimlere ulaşması için bir zaman çizelgesi yoktur. İlginç bir şekilde, Şubat ayındaki güvenlik güncellemesi bile bildirilen sorunlar için düzeltmeyi içermiyordu. Google’ın yakında yayına girmesini bekleyebiliriz.

Piksel telefonlar her zaman bazılarını veya diğer yazılım sorunlarını bulurlar. Google, onları her zaman onaylar ve yazılım güncellemesiyle düzeltir. Kullanıcıların yakın zamanda Vodafone ve Airtel VoLTE desteği almasının yanı sıra cep telefonlarındaki bildirim ve zil sesi sorunlarını da çözeceğini umuyoruz.