Apple Türkiye indirim hazırlığında!

Apple Türkiye indirim hazırlığında!
Apple Türkiye indirim hazırlığında!

Hatırlarsanız Apple’ın CEO’su Tim Cook, bundan bir ay kadar önce Türkiye başta olmak üzere bazı ülkelerde yerel fiyatlandırmalarda iyileştirmeler yapacaklarını açıklamıştı. Bugün ise, Tim Cook’un açıklamasına paralel olarak, teknik servis fiyatları üzerinde bir düzenlemeye giden Apple Türkiye indirim için ilk sinyalleri verdi.

Apple Türkiye indirim hazırlığında!

Geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamalarla genel anlamda bir indirim sinyali veren Tim Cook, Türkiye başta olmak üzere Dolar ve diğer para birimlerine karşı değer kaybeden yerel para birimlerine sahip ülkeler için, Apple’ın yeni bir yerel fiyatlandırma stratejisi izleyeceğini belirtmişti.

Bu amaçla bugün teknik servis fiyatlarını düşüren Apple, çok yakın bir zaman içerisinde iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods, Mac modellerinde indirime gitmeye hazırlanıyor.

iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods, Mac
iPhone, iPad, Apple Watch, AirPods, Mac

Söz konusu bu indirim için net bir tarih bilinmiyor. Ancak, bahsi geçen indirimin Apple’ın Mart ayından düzenleyeceği etkinlik sonrasında Apple Store’u yeni ürünler ile güncelleyeceği sırada gerçekleşeceği ön görülüyor.

Tabi, teknoloji devini böyle bir indirime gitmesini sağlayan en önemli etken ise, rakiplerinin kendilerinden daha uygun fiyata ürünlerini satıyor olması olarak gösteriliyor. Bildiğiniz üzere Samsung, San Francisco’da düzenlediği etkinlik ile beraber Galaxy S10 modellerini piyasaya sürdü.

Galaxy S10 modellerinin fiyatlarına şöyle bir göz atacak olursak, serinin en tepe modeli olan S10 Plus’ın 7499 TL’den satışa sunulduğunu görmekteyiz. Bunun haricinde S10, 6599 TL‘den satışa sunulurken, serinin giriş modeli olan S10e, 5499 TL‘den alıcısını bekliyor.

Apple cephesindeki fiyatlandırmaya baktığımızda ise, iPhone XS Max‘in 10.799 TL’den satışa sunulduğunu görüyoruz. Bununla beraber iPhone XS‘i 9.899 TL‘den satışa sunan Apple, iPhone XR‘ı da 7399 TL‘ye satıyor.

Apple, iPhone XR
Apple, iPhone XR Fiyat Listesi

Hal böyle olunca, rakipleri arasındaki fiyat farkını düşürmek için fiyatlandırma politikasında değişikliğe gitmeye hazırlanan Apple Türkiye’nini Phone XS Max‘i 8000-8500 TL fiyat bandına kadar düşüreceğini tahmin etmekteyiz.

Böylece, rakipleri ile olan fiyat farkını azaltmayı planyan Apple Türkiye ayrıcaMac, iPad, Apple Watch, AirPods modellerinde de benzer bir indirim uygulaması bekleniyor.

Şimdilik, Apple Türkiye indirim konusunda herhangi bir resmi bir açıklama yapmadığını belirtmekte yarar var. Peki, siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi hemen aşağıda yer alan yorum kısmından aktarabilirsiniz.